EP297 – Първата утопия [inter alia с Васил Лозанов]
С всички разочарования от човечеството, които ни донася ХХ. век, не е изненада, че антиутопиите отдавна са в своеобразен разцвет.
Пефектният свят, за който древните мечтаят, вече изглежда напълно недостижим. Уелс, Замятин, Хъксли, Оруел, Бредбъри, Дик – това само неколцина по-известни в плеядата от писатели, които ни предупреждават колко още могат да се прецакат нещата. При това извън литературата имаме богати в темата кино, телевизия, комикси, игри, че дори и музика….
Много работи могат да се объркат. Но нека този път сложим розовите очила и се върнем към една не зловеща, а романтична представа. Да се разходим до острова на Томас Мор. До първата Утопия.
Този път сегменти няма, а епизодът е погълнат изцяло от литературната рубрика, в която Снежи и Васко коментират мечтаните и плашещите алтернативи, произлезли от човешкото въображение, включително:
— какви са особеностите на постапокалиптичната и антиутопична литература;
— защо „Пътят“ на Кормак Маккарти е толкова въздействаща книга;
— в какво най-вече се разминават наративите на Оруел и Хъксли;
— кой е бащата на термина „утопия“ и какво ни казва с нея;
— как изглежда перфектното общество според Томас Мор;
— можем ли да се поучим за нещо от утопийците;
— има ли утопии отпреди „Утопия“?
Ако имате желание да заживеете на нашия утопичен остров на интелектуално спасение, достатъчно е да ни подкрепите на ratio.bg/support и пред вас ще се разкрие неподозиран културен оазис.