EP191 – Поколения и климат [Vox Nihili със Стоян Ставру]
Серията „Vox Viridi“ е „зелената издънка“ в поредицата „Vox Nihili“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! Тя има за цел да произведе разговори по част от етическите и философските въпросите, свързани с екологията, енергетиката и климата, както и като цяло с бъдещето на отношенията „човека-природа“.
В този епизод към Стоян и Любо се присъединява Галина Гончарова, с която обсъждат:
— Какво представлява поколението и как то се отличава от кохортата?
— Как свидетелството във вярата и „Божия народ“ са свързани с генерационното мислене?
— Какво представляват хронополитиките и как детството влияе върху образуването на поколенията?
— Има ли конфликт между поколенията?
— Кой кого и на какво учи във взаимоотношенията между поколенията?
— Защо описанията за поколенията Х, Y, Z, алфа звучат като характеристики за зодии?
— Имаме ли време да мислим за бъдещето?
— Права ли е Грета Тунберг в обвиненията си и на какво се дължи нейната изключителна медийна популярност?
— Съществуват ли работещи политически механизми в пространството между „диктатурата на бъдещите поколения“ и „престъпленията срещу бъдещите поколения“?
— Трябва ли да има двукамарен във времето парламент: с „камара на настоящите поколения“ и „камара на бъдещите поколения“?
— Как може да се организира „политическото представителство“ на бъдещите хора?
— Съществуват ли наред с политическите и икономическите граници и „климатични“ граници?
Започнахме разговора с притеснението дали след Грета Тунберг можем да разчитаме на пенсионноосигурителната система и може ли солидарността и доверието между поколенията да излезе извън прогресивистката концепция, че всяко следващо поколение живее по-добре от предишното и дължи … благодарност за това.
Ще живеем ли в свят с „култ към предците“ или ще завещаем на децата си „счупеното бъдеще“, което Тим Мулган свързва с провеждането на т.нар. „лотария за оцеляване“? Трябва ли поколенията, които „държат властта“ да преодолеят своята политическа миопия и да поемат функциите на настойници на хората от бъдещето и до къде в бъдещето трябва да стигне футуристичността на текущата ни политика?
Между другото поставихме и важния въпрос доколко „младите“ се нуждаят от историята отвъд представата за „антикварност“, „ретро“ и „винтидж“, както и дали са готови да въстанат срещу геронтокрацията.
===
Епизодът е част от серията Vox Nihili, която реализираме с "Предизвикай правото!" и в която изследваме пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото.
Допълнителни бележки към епизода: ratio.bg/podcast/191
Ако това, което правим, ви харесва, подкрепете Ratio в Patreon: patreon.com/ratiobg